2018. október 5., péntek

Egészségügy a Kanári-szigeteken

Levél a Kanári-szigetekről


Már rég óta szerettem volt írni egy pár sort az egészségügy helyzetéről, amit szokásos módon az itteni magyarok szidnak mint a bokrot, ugyanis otthon megszokták,  hogy valakit szidni kell mindig.

"Sorbanállás,  fél éves várakozás, orvoshiány" meg hasonlók...amiket hallani tőlük.

Szerintem minden egyes EU-s országban javítható lenne az egészségügy helyzete (ugyanis nem tudom azt mondani, hogy egy Francia vagy egy Svéd állami kórház csilli-villi-hiper-szuper welness komplexum szerű lenne), de Magyarországnál rosszabb cipőben szerintem senki nem jár az egészségügy területén az EU -ban....

Pozitívumok a Kanári-szigeteki rendelőkben:

- Először is van pénz az épület karbantartására, ergo nem rohad rád az épület. Most komolyan mondom, mikor legutoljára Magyarországon voltam Budapesten a Tömő utcai szemészeten (ugyanis olcsóbb a kontaktlencse "Pösten", mert az itteni ár pontosan a háromszorosa sajnos az ottaninak,  azaz 300 Eur)  akkor azt kellett hogy lássam, hogy az épület 30 éve gyakorlatilag ugyan az.

Ha szeretnél kezetmosni, akkor nincs kézfertőtlenítő vagy kéztörlő, a fal penészes, ráadásul hullik a vakolat  (egy egészségügyi intézményben!!!)  és 50 éve valószínűleg semmilyen felújítás jellegű dolog  az épületen belül és környékén még csak tervben sem volt...

A bútorzat és a gyógyszerek,  folyadékok tárolására használt hűtő olyan szinten idejétmúlt, hogy az szégyenteljes. A folyosók állapota borzasztóan barátságtalan, én azt nem értem, hogyan lehet ilyen körülmények közt egyáltalán dolgozni??? Le a kalappal a magyar orvosok előtt, hogy egyáltalán még van aki ellássa  a magyarokat.



 Visszatérve a Kanárira itt látni is takarítókat  meg karbantartókat egy egészségügyi intézményben, és ahogy lennie kell tiszta minden (és még a spanyolt mondják szemetelős népnek hahaha).



- Várakozás : Tény és valós ha az ember egy kivizsgálást szeretne vagy terhes vagy mittudom én, akkor itt is várnia kell a vérvételre, amire időpontot kap ugyan úgy mint Magyarországon.

- Ha időpontot kérnék az orvosunktól vagy ápoló nővértől, akkor megtehetjük ezt az interneten is: http://www3.gobiernodecanarias.org/citasalud/


-  Orvosokból pont ugyan úgy van hiány,  mint Magyarországon, és kb pont annyian beszélnek idegennyelveket az egészségügyi dolgozók,  mint Magyarországon (tehát nem igazán). Ha egy ápolót veszünk alapul a Rókus Kórházban, akkor azt fixre tudni, hogy az illető nem beszél semmilyen nyelvet, ugyanis feladatait enélkül is el tudja látni.

Ha diplomás ápolóról van szó egy magánklinikán,  vagy egy magánfogászaton vesszük a recepcióst alapul, akkor természetesen az illető az anyanyelvén kivül egy,  vagy két nyelvet is beszélhet...(itt is pont így van ez nálunk)


Német magánrendelő  Playa del Inglésen

Ami különlegesség Magyarországhoz képest a Kanári-szigeteken az, hogy direkt módon szakosodott MAGÁN egészségügyi centrumok és fogászatok vannak külföldiek részére a turistagettókban, amik a nép lehúzása érdekében jöttek létre.

Például non-stop ügyelet német hotelben német nyelven egy magánklinikától. Többnyelvű éjszaka is nyitvatartó túristalehúzó (általában napszúrásra adnak kenőcsöt és IBUPROFEN tablettát éjszaka a hányós betegnek, aztán benyújtják a többszáz eurós számlát.)  Vagy skandináv fogászat finn orvosokkal és még sorolhatnám. Nem hasonlítható a Magyarországon zajló fogturizmusra, ugyanis itt nem az olcsóbb ellátás a lényeg, hanem a tudatlan túristák megkopasztása.

Fogászati centrumot hirdető tábla Playa del Inglésen



- Hálapénz (itt nálunk nincsen hálapénz a közintézményekben,  és marha furcsán néznének rád, ha 50 euróst dugdosnál a nővér vagy a doki zsebébe egy-egy vizit után... így lehetőleg ezt légyszi ne csinálja senki 😅😅😅)



- A nővérek és orvosok ruhája totál szupi az állami egészségügyi intézményekben (nekem legalábbis nagyon tetszik,  hogy gondolnak a gyerekekre,  akik állandóan félnek a dokiktól meg nővéreketől és nagy  általánosságban  a fehér ruhától úgy egyébként is ---- így az itteni szuri adó nővérke, egy  mindenki által megszokott kiskutyás és kiscicás köpenyt visel rózsaszín nadrággal --- és ez szuper cool)

Skandináv non-stop magánklinika Playa del Inglés

- Végül de nem utolsó sorban megemlíteném, hogy két magyar hölgy ismerősöm is akadt az idők során ezen a szigeten,  aki sajnos rettegett betegséget kapott .... Egyikőjüknek emlőrákkal kellett megküzdenie (ami itt alakult ki a szigeten nála), a másik hölgynél pedig bőrrákos elváltozást találtak (annak ellenére, hogy kreol bőrű). Mindkettőt a szigeten kezelték állami intézményben.

Magánbiztosítása (magán egészségpénztári befizetés havi kb 50 eur /fő amit egy választott biztosító intéz) egyik hölgynek sem volt.

Az elmondásuk szerint gyanítható, hogy az itteni állami ellátásuk messzemenően jobbnak mondható volt, mintha ugyanez a betegség Magyarországon alakult volna ki náluk.

 Az, hogy egy műtétre éveket kell itt a szigeten várni mert nincs orvos, az nem igaz!!!! Ez hazugság. Ha életmentő műtétről van szó , és ha komoly betegséggel állnak az orvosok szemben ami nem tűr halasztást, akkor nem kell éveket várni. Semmit nem kell várni ....
Végülis egy orvos azért orvos, hogy életet mentsen, meg azért kap fizetést hogy meggyógyítson. Itt is és Magyarországon is 💞💞💞💞




------------LOVE AND PEACE------------

-

Nincsenek megjegyzések: